Veselība

Audzētavu klepus

Audzētavu klepus - ObiDog

Cilvēkus var iedalīt divās kategorijās. Vieni ir tie, kuri zina, kas ir audzētavu klepus, uzmanās, un šķībi skatās uz visiem suņiem, kuri ieklepojas, otri tie, kuri par audzētavu klepu nekad nav dzirdējuši.

Kas ir audzētavu klepus?

Audzētavu klepus ir ļoti lipīga aukšējo elpceļu slimība, kas ir akūta un sākas pēkšņi, un parastiir raksturīga jauniem suņiem, kuri apmeklē dažādus publiskus suņu pasākumus (izstādes, suņu skolu utt). Audzētavu klepus izpaužas kā ļoti netipisks klepus, kuru nereti var sajaukt ar vemšanu vai aizrīšanos. Tas parasti notiek pēkšņi, negaidīti, bez jebkādiem priekšvēstnešiem – suns sāk klepot. Klepus ir ļoti smags un nestājas. Jo ilgāk suns klepo, jo vairāk viņš samokās. Inkubācijas periods audzētavas klepum parasti ir 5-10 dienas. Audzētavu klepus parasti izskatās briesmīgāks nekā ir patiesībā, tas skar tikai augšējos elpceļus, kur veidojas iekaisums, kurš rada milzīgu kairinājumu. Sunim klepojot šķiet, ka tā izdabūs no sevis šo nepatīkamo sajūtu, kairinājumu ārā. Jo vairāk un ilgāk suns klepo, jo vairāk tiek sakairināti elpceļi, un līdz ar to vieglāk nemaz nekļūst. Taču ārkārtīgi reti ir gadījumi, kad šis klepus pāriet pneimonijā vai kādās citās komplikācijās.

Kā rīkoties, ja suns sāk klepot?

Ja suns klepo, bet jūtas labi, ir aktīvs, dzīvespriecīgs, apēd savu ēdiena porciju, grib iet staigāt, tad visdrīzāk var neuztraukties un dienu, divas pagaidīt, novērot situāciju. Kopumā tam vajadzētu pāriet 10-14 dienu laikā. Bet, ja klepus kļūst arvien stiprāks, suns ir depresīvs, nelaimīgs, izvemj apēsto ēdienu, tad gan ir jāiet pie ārsta.

Svarīgi!

Ja suns ir sācis klepot, tad lūdzu neejiet ne uz kādiem publiskiem suņu pasākumiem!

Kā sunim palīdzēt?

Vienīgais veids, kā sunim var palīdzēt preventīvi, ir vakcinācija. Vakcinēt suni vajag reizi gadā, un vakcīnu pilina degunā. Ja suns ir saslimis, tad var doties uz veterināraptieku. Ir pieejami bezrecepšu medikamenti klepus mīkstināšanai. Nevaram apgalvot, ka tie ļoti palīdz, bet vismaz ir apziņa, ka kaut kas tiek darīts lietas labā. Saslimšanas gadījumā sunim obligāti divas nedēļas jāsēž pašizolācijā!

Nobeigums.

Visiem šiem vīrusiem ir viena nelaime, ar tiem var aplipināt citus jau divas dienas, pirms parādās klīniskās pazīmes. Audzētavu klepum nav sezonalitātes, tam ļoti patīk vietas, kur apgrozās liels daudzums suņu, tāpēc, ja jūs ar savu suni apmeklējat publiskas vietas (izstādes,suņu skolu utml.) mūsu ieteikums ir laicīgi vakcinēt vismaz jaunus suņus. Tas noteikti ir lētāk, nekā sīrupu iepirkšana, un vizīte pie veterinārārsta.

Turpmākai lasīšanai

Esi atbildīgs, pasargā suni no svētku salūta! - ObiDog
Vai mazie suņi ir dumi? - ObiDog

Atstāt komentāru

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.