Kādu suņu šķirni izvēlēties

Kādu suņu šķirni izvēlēties - ObiDog

Suņi jau ļoti sen dzīvo kopā ar cilvēkiem. Iesākumā tie palīdzēja doties medībās, ganīt, sargāt ganāmpulkus, ar laiku cilvēks tos apmācīja un sāka izmantot pazudušu cilvēku meklēšanā, kā arī valsts iestādēs - policijā muitā un robežsardzē.

Mūsdienās suņus visbiežāk izvēlas kā mājas mīluļus. Problēma ir tā, ka neviena suņu sķirne nav speciāli selekcionēta lai būtu mājas mīlulis. Tāpēc suņu sķirnes izvēlei jāpieiet īpaši rūpīgi, lai viņa iedzimtie nebūtu šķērslis laimīgai kopā būšanai.

Suns pilsētā un dzīvoklī

Pirmā lieta, ar ko jārēķinās - pilsētā, dzīvoklī dzīvojošam sunim jāveltī diezgan daudz laika. Katru dienu viena, bet labāk tomēr divas īsākas, aptuveni 30 minūtes garas pastaigas un vismaz viena garā, līdz pat 1,5 stundai ilga pastaiga. Ja izvēlēsieties aktīvu suņu šķirni, tad kopīgām pastaigām jāveltī vēl vairāk laika. Plus laiks apmācībām un rotaļām. Būsim godīgi, ne visiem cilvēkiem ir tik daudz brīva laika, lai varētu atļauties suni. Svarīgi ir sevi nemānīt. Ja jūs neveltīsiet pietiekoši daudz sava laika suņa nodarbināšanai, pastaigām, mācībām, rotaļām, jūs veltīsiet tikpat daudz vai pat vēl vairāk laika (un arī materiālo līdzekļu) dzīvokļa remontam, mantu kārtošanai pēc suņa nedarbiem, kā arī fizioterapeita apmeklējumiem, jo suns, kuram ikdienā pietrūkst fiziskas un mentālas aktivitātes, diezgan spēcīgi mēdz raut pavadu, tā nodarot pāri savai veselībai.

Mani ieteikumi, par ko padomāt pirms suņu iegādes:
👉 Padomāt, vai jums tas vajadzīgs;
👉 Nevajag mānīt sevi un cerēt, ka tad, kad jums būs suns, jūs kļūsiet aktīvāks, ikdienā sāksiet vairāk staigāt un piekopt veselīgu dzīvesveidu. Pieredze liecina, ka šādas apņemšanās ir tikpat veiksmīgas, kā jaunā gada apņemšanās. Tās nestrādā. Labāk uzreiz izvēlieties suni, kas atbilst jūsu esošajam dzīves veidam.
👉 Izvēlieties tādu suņu šķirni, kuru jūs varat maksimāli integrēt savās ikdienas gaitās, piemēram ņemt līdzi uz darbu u.c.
👉 Ar maziem suņiem ir  vieglāk! Mazs suns vienkārši aizņem mazāk vietas. Viņam vienmēr atradīsies vieta mašīnā. Daudzās sabiedriskās vietās pret maziem suņiem tolerance ir lielāka, piemēram veikalos, kafejnīcās, viesnīcās u.c.

👉Svarīgi ir neuzķerties uz āķa, ka mazam sunim ir mazāk vajadzību, piemēram, tam pastaigas var būt retākas un īsākas, nokārtoties tas var istabā uz vienreizlietojamiem paladziņiem utt. Tā nav!!!! Mazs suns arī ir suns, un tam ir tieši tādas pašas vajadzības kā lielam sunim. Par to es vairāk stāstīju šajā blogā.

👉 Pret pilsētā dzīvojošiem suņiem prasības noteikti ir augstākas, nekā laukos dzīvojošiem suņiem. Tas ir dabīgi un normāli, tāpēc, lai jūsu dzīve būtu harmoniska, noteikti ierēķiniet gan laiku, gan naudu suņu apmācībai.

Suns ģimenē ar bērniem

Suni ģimenē ar bērniem ir jāizvēlas īpaši rūpīgi. Ir ļoti svarīgi sevi nemānīt un vēlamo nepadarīt par esošo.

Katru gadu Latvijā vairāk kā 1000 bērni tiek suņu sakosti. Ap 95% šo negadījumu notiek mājās un kodēji ir pašu suņi. Iemesls tam vairumā gadījumu ir tas, ka bērns sunim nelika mieru.

Protams, mēs visi zinām, ka, ja mājās ir suns, bērns būs jāmāca un jāskaidro kā pareizi ar suni komunicēt, ko drīkst darīt un ko nē, ka sunim ir vajadzīgs laiks atpūtai un tad to nedrīkst traucēt. Bet būsim godīgi - bērnu "apmācība" bieži vien ir daudz, daudz sarežģītāka par suņu apmācību, un, domājot par suņā iegādi un šķirnes izvēli, jāparedz, ka ne viss ies gludi, un ne vienmēr bērni klausīs mūsu norādījumus.

Mani ieteikumi, domājot par suņu šķirnes izvēli ģimenēm ar bērniem.
👉 Agresīvs var būt jebkurš suns. Tas, cik agresīvi suns var reaģēt, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, un viens no galvenajiem, protams, ir apmācība. Taču ļoti liela nozīme ir arī dzīvnieka temperamentam. Temperaments iedzimst, tāpēc ļoti rūpīgi jāpieiet gan šķirnes, gan jau konkrētā kucēna izvēlei.
👉 Ar mierīgiem suņiem būs daudz vieglāk. Aktīvi un strauji suņi (piemēram terjeri vai medību suņi) vienmēr gribēs skriet līdzi bērniem un iesaistīties bērnu aktivitātēs. Tā kā suņi ļoti daudz spēlēs izmanto zobus, saplēstas drēbes būs garantētas.
👉 Noteikti atvēliet "suņu brīvu" telpu, lai bērni var būt bērni. Lai tie var skriet, dauzīties un klaigāt, un lai jums visu laiku nav jācenšas viņus apsaukt un noturēt mierā, jo suns skrien un lēkā viņiem līdzi, un kož kājās.
👉 Atvēliet bērnu brīvu vietu. Tā ir vieta, kur suns var atpūsties, un neviens, nekad neiet viņam klāt un neglauda, nemīļo. Frāze "Ai, cik mīļi viņš guļ" nedrīkst būt iemesls, lai suni paijātu un traucētu atpūtā.

Mājas sargs

Šī kategorija ir visvienkāršākā, jo ir diezgan daudz "sargsuņu" šķirnes. Spēj tik izvēlēties savai gaumei atbilstošāko. Gribu tikai vēlreiz aicināt nepadarīt vēlamo par esošo. Ja suns ir sargs, tad viņš ir sargs. Suns nespēs atšķirt senus draugus, radus un citus cilvēkus no svešinieka un sargās savu māju no visiem.

Jā, mēs droši vien katrs zinām kādu sargsuni, kurš uzvedās kā kaķis. Bet tas drīzāk ir izņēmums nevis sistēma.

Tāpēc rēķinieties, ja jums ir sargsuns, viņš sargās un diezgan uzskatāmi izrādīs agresīvu uzvedību.

Jums noteikti jāņem vērā, izvēloties sargsuni:
👉 Drošības sajūta jums noteikti būs lielāka;
👉 Jūsu suns sargās, un, ja jūs pagalmā būsiet atstājis kādu instrumentu vai divriteni, tad no vietējā dzērāja šīs lietas noteikti tiks nosargātas. Tam pat pietiks ar suņa izskatu vien. 
👉 Ja jūsu māju gribēs apzagt profesionāls zaglis, tad, ticiet man, suns ir pēdējais, kas viņu apturēs. Gandrīz katrā mājā ir kāds suns, un zagļi diemžēl ir lieliski iemācījušies ar viņiem tikt galā.
👉 Mājas viesībās suns visu laiku būs jāvaktē vai pat jāizolē.

Suns no patversme

Vēlme glābt suni no patversmes ir vēlama un atbalstāma.

Ir uzskats, ka visi patversmes suņi ir nelaimīgi, traumēti un ar traģiskiem likteņiem, tāpēc to uzvedība ir neprognozējama un tie ir grūti apmācāmi.

Nenoliedzami tādu suņu patversmēs ir diezgan daudz. Bet tuvu ne visi ir tādi. Gadās suņi, kas visu dzīvi ir pavadījuši normālos apstākļos, bet ir noticis kāds nelaimes gadījums un īpašnieki gājuši bojā. Ir suņi, kuri ir dzimuši vai arī agrā vecumā nonākuši patversmē, un tad jau no katras patversmes ir atkarīgs, cik labi viņi ir socializēti. 

Ar to es gribu teikt, patversmēs suņi ir ļoti dažādi, gan bailīgi un ar traģiskiem likteņiem, gan absolūti normāli un adekvāti. Svarīgi suni ir izvēlēties racionāli nevis emocionāli. Svarīgi saprast savas iespējas.

Turpmākai lasīšanai

Trīs galvenās kļūdas pastaigā ar saviem suņiem - ObiDog
Vai ir labi savu suni vest uz suņu pastaigu laukimiem? - ObiDog

Atstāt komentāru

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.